Obroża tradycyjna, kolczatka czy obroża dławiąca - co wybrać?
Obroża tradycyjna, kolczatka czy obroża dławiąca - co wybrać?

Zwykłe obroże wykonane ze skóry lub tworzywa sztucznego znakomicie sprawdzają się na co dzień. Są wygodne i komfortowe dla psa, nie powodują otarć ani zranień. W przypadku, gdy dobrze dobierze się ich szerokość do wagi i wielkości psa, nie trzeba się obawiać, że zwierzę uszkodzi sobie tchawicę lub zbytnio obciąży któryś z kręgów szyjnych. Obroże tego rodzaju nie nadają się jednak do wszystkich metod szkolenia. W przypadku, gdy właściciel zdecyduje się na tresurę wykorzystującą bodźce awersyjne lub np. szkolenie obronne IPO nieodzowne może być użycie kolczatki lub obroży dławiącej.

Jak działa kolczatka?

Kolczatka to obroża zrobiona z metalu. Składa się z ogniw wykonanych z drutu, którego końce są skierowane do wewnątrz. Ogniwa są połączone ze sobą w dłuższy fragment. Oba końce są dodatkowo połączone łańcuszkiem z ogniwem do przypinania smyczy. W momencie pociągnięcia za smycz końce kolczatki zbliżają się do siebie, a obwód ulega zmniejszeniu.

Kolczatka jest zakładana na szyję psa w taki sposób, by ściśle przylegała do skóry. Powinna być nieco wyżej niż tradycyjna obroża. Po pociągnięciu za smycz i ściągnięciu kolczatki druty kończące ogniwa naciskają na skórę psa, powodując znaczny dyskomfort. Ma on być dla zwierzęcia sygnałem, który skojarzy się z daną komendą i sytuacją, a zapamiętany będzie powstrzymywał przed określonym rodzajem zachowania. Tego rodzaju sygnał może być też wykorzystywany do skłonienia psa do określonego zachowania.

W jaki sposób działa obroża dławiąca?

Obroża dławiąca, czyli tzw. dławik to nic innego jak pętla zakładana na szyję zwierzęcia, która przy pociągnięciu smyczy zaciska się, zmniejszając swój obwód. Jej zadaniem jest wywołanie nacisku na szyję psa i spowodowanie, że odczuje on dyskomfort. W przypadku metalowego dławika zrobionego z łańcuszka jego działanie wzmacnia to, że jest dość cienki, więc nacisk rozkłada się na mniejszej powierzchni i jest silniejszy. Z dławika korzysta się podczas tresury podobnie jak z kolczatki. 

Kiedy stosować dławik lub kolczatkę?

Dławik lub kolczatka nie jest obrożą, która może być używana na codziennych spacerach. Wykorzystuje się je wyłącznie podczas tresury psa, który ma wówczas na szyi również zwykła, miękką obrożę. Zwierzę jest wtedy prowadzone na dwóch smyczach. Ta, która jest podpięta do obroży, służy do sprawowania kontroli nad psem, a ta przymocowana do kolczatki jest używana do tzw. korekt, czyli sprawiania psu dyskomfortu związanego z jego niepożądanym zachowaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl