Jak długi powinien być łańcuch dla psa? Jakie są zasady trzymania psa na łańcuchu?
Jak długi powinien być łańcuch dla psa? Jakie są zasady trzymania psa na łańcuchu?

Pies w budzie i na łańcuchu

Trzymanie psa wymaga zapewnienia mu odpowiednich warunków, wiąże się jednak także z zabezpieczeniem osób postronnych przed ryzykiem pogryzienia. Psy, które stróżują, mogą być bardzo skuteczne, ostrzegając szczekaniem lub samą swoją obecnością odstraszając potencjalnych intruzów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą również zaatakować wchodzące na podwórko osoby, które nie mają złych intencji, a jedynie wykonują swoje obowiązki. Chodzi tu np. o listonoszy, kurierów czy pracowników służb energetycznych, czy zajmujących się wywozem nieczystości.

Obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia psa spoczywa zawsze na właścicielu. Istnieją różne metody utrzymywania psa stróżującego w taki sposób, by nie wyrządził nikomu krzywdy. Wiele osób wybiera różnego rodzaju kojce oraz wysokie i solidne ogrodzenia. Jednak takie rozwiązanie może ograniczać skuteczność psa, który przebywa jedynie na ograniczonym terenie. Pies, który będzie uwiązany na łańcuchu, jest w stanie skutecznie odstraszyć nieproszonego gościa od zbliżania się do określonego obszaru, np. dzięki ustawieniu budy niedaleko wejścia do budynku czy też nieopodal przejścia.

Zaletą trzymania psa na łańcuchu jest też to, że nie wyjdzie on przez niedomkniętą przez kogoś furtkę oraz nie będzie w stanie dosięgnąć innych zwierząt gospodarskich.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pies musi być trzymany na łańcuchu, którego długość nie jest krótsza niż 3 metry. Pies nie może być również uwiązany przez dłużej niż 12 godzin na dobę. Łańcuch musi być także dobrany w taki sposób, by nie krępował ruchów zwierzęcia. Nie może także uszkadzać ciała ani powodować cierpienia. Dlatego przy wyborze łańcucha dla konkretnego psa trzeba brać pod uwagę jego rozmiary i dobierać odpowiednie wymiary ogniw, a zarazem i ciężar łańcucha. Za nieprzestrzeganie tych wymogów można zostać ukaranym grzywną lub nawet aresztem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl