Kolczatka dla psa - wady i zalety
Kolczatka dla psa - wady i zalety

Kiedy warto skorzystać z kolczatki?

Kolczatka to nic innego jak rodzaj metalowej lub skórzanej obroży, którą stosuje się podczas tresury psów. Ta najpopularniejsza i powszechnie stosowana to wersja metalowa, która ma budowę łańcuszka z wystającymi ogniwami, które są tępo zakończone na końcu drutu. Kolczatki skórzane nabijane są metalowymi napami w kształcie stożka. Obydwie wersje mogą być zakładane na szyję psa ostrymi elementami na zewnątrz lub do wewnątrz. Stosuje się je po to, aby nakłonić psa do posłuszeństwa poprzez zadanie mu bólu.

Kolczatkę wykorzystuje się głównie w czasie nauki chodzenia psa przy smyczy jak i również do prowadzenia dużych i silnych psów, które nie zostały prawidłowo uspołecznione lub stwarzają zagrożenie dla innych zwierząt. Kolczatka nie powinna być używana w czasie każdego spaceru, a jedynie w procesie szkolenia. Kolczatki mają swoich zwolenników jak i przeciwników, których jest znacznie więcej. Argumenty przemawiające przeciwko kolczatkom to: nieprawidłowo używana może spowodować rany na szyi psa - od drobnych zadrapań po głębokie, trudno gojące się rany, może wywołać agresję do innych zwierząt lub ludzi, może zaburzyć relację z przewodnikiem i powstanie lęków. Stosowanie kolczatki powinno się odbywać jedynie pod okiem doświadczonego behawiorysty, nie jest to narzędzie służące do stosowania na co dzień.

Nauka dyscypliny

Zakładanie kolczatki w okresie zimowym może spowodować u psa duży dyskomfort, a nawet odmrożenia, ponieważ metal przyjmuje temperaturę otoczenia. I co ciekawe: w wielu krajach takich jak Finlandia, Szwajcaria, Norwegia czy Szwecja używanie kolczatki zostało zakazane i uznane za niehumanitarne. Zatem czy kolczatka to jedynie rozwiązanie, aby nauczyć psa dyscypliny podczas spaceru? Nie. Jest wiele innych metod, które mogą zastąpić zakładanie kolczatki np. na spacer zabieraj ze sobą atrakcyjne nagrody: piszcząca piłka lub smakołyki, których pies nie dostaje na co dzień. Jedynym argumentem przemawiającym za kolczatkami to nauka psa dyscypliny, ale czy metoda, która opiera się na sprawieniu bólu jest słuszna? Raczej nie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl