Obroża czy szelki dla szczeniaka - co lepsze?
Obroża czy szelki dla szczeniaka - co lepsze?

Decydując się zwierzę, warto przed jego zamieszkaniem z nami zaopatrzyć się w tak zwaną psią wyprawkę. Najważniejszą rzeczą, w którą warto się zaopatrzyć to spacerowy niezbędnik. Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie: szelki czy obroża? Jeżeli decydujemy się na obrożę dla naszego psiego malucha nie powinniśmy wybierać obroży, które są zaciskowe, metalowe i wszelkiego rodzaju łańcuszki czy kolczatki.

Odpowiednie wyposażenie

Takie akcesoria zaliczają się do sprzętu szkoleniowego. Ich zadanie to wywoływanie u psa dyskomfortu i bólu, a w konsekwencji emocji takich jak niepokój, strach i obawa przed karą. Zatem obroża dla szczeniaka powinna mieć stały obwód, który nie zmieni się po jej zapięciu. Staraj się unikać takich, które zaciskają się na szyi psa lub boleśnie wbijają się w jego skórę. Na rynku dostępne są obroże wykonane ze skóry, które psu dają większy komfort. Ale należy pamiętać, aby takie obroże były wykonane z miękkiej skóry lub z delikatniejszych materiałów, które nie będą wycierać sierści szyi. Jeżeli nasz szczeniak jest dużej i silnej rasy wybierz szeroką obroże. Cienka podczas ciągnięcia za smycz wywoła ucisk na krtań, co z pewnością będzie dla pieska źródłem silnego dyskomfortu i bólu.

A może szelki?

Jeżeli zdecydujemy się na szelki wybór jest znacznie trudniejszy. Nie wszystkie nadają się dla szczeniaków, a źle dobrane nie tylko są dla psa niewygodne, jak i ograniczają swobodę ruchu, co prowadzi do niefizjologicznych obciążeń i napięć w całym ciele. Na rynku mamy wiele modeli szelek, lecz model typu guard będzie najlepszym wyborem. Pozwala on na równomierne rozłożenie nacisku i umożliwia swobodny ruch przednich łap. Ich dodatkową zaletą jest to, że psom nie jest łatwo „wydostać” się z tego rodzaju szelek. Szczeniak rośnie szybko i szelki należy na bieżąco dopasowywać do zmieniających się rozmiarów psa. Pamiętajmy, że każde szelki powinny być zdejmowane po spacerze. Sprzączki i klamry, służące do regulacji, nie przeszkadzają psu w ruchu, ale na pewno nie będą wygodne podczas odpoczynku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl